NCN OPUS 26

Innowacyjne bioabsorbowalne materiały na bazie cynku do potencjalnych zastosowań

na stenty mózgowo-naczyniowe

 

 

Projekt ma na celu wypełnienie luki, zbadanie potencjału PIII dla stopów na bazie Zn, zbadanie zależności między zastosowanymi parametrami a indukowanymi właściwościami powierzchni, z punktu widzenia odporności na korozję, cytokompatybilności i właściwości powierzchni, a także udostępnienie tej wiedzy w celu opracowania platformy do plazmowej modyfikacji stopów do zastosowań biomedycznych.

Badania będą prowadzone wspólnie z dwoma polskimi partnerami: . Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk) oraz IWC PAN (Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk) oraz we współpracy międzynarodowej z Université Laval (ULaval) w Kanadzie.

Badania prowadzone w IMIM PAN będą obejmowały zaawansowaną charakterystykę mikrostrukturalną z elementami badań korozyjnych. IWC PAN zajmie się metodą wyciskania hydrostatycznego i testami mechanicznymi. W ULaval zostanie przeprowadzona obróbka plazmowa poprzez implantację jonów zanurzonych w plazmie (PIII) oraz analiza powierzchni w celu określenia właściwości korozyjnych i biokompatybilności badanych stopów. Wszystkie instytucje w oparciu o uzyskane wyniki będą starały się wyjaśnić mechanizmy kontrolujące tworzenie mikrostruktury w odkształconych stopach, mające duży wpływ na właściwości mechaniczne i korozyjne.