Podstawą do ubiegania się o stopień naukowy doktora habilitowanego był cykl publikacji, w oparciu o który przedstawiony został autoreferat:
„Wpływ parametrów technologii przeróbki plastycznej metodą wyciskania hydrostatycznego na właściwości metali i stopów metali do zastosowań przemysłowych”
Prowadzone wcześniej badania koncentrowały się głównie na wpływie ekstremalnych odkształceń plastycznych uzyskiwanych metodą wyciskania hydrostatycznego (hydroekstruzji) na właściwości materiałów, przeważnie nie uwzględniając możliwości ich praktycznego wykorzystania. Badania przeprowadzone w ramach przedstawionego cyklu prac skupiały się na pokonaniu barier technologicznych oraz wskazaniu możliwości wytwarzania gotowych wyrobów za pomocą metody hydroekstruzji. Przedstawione zagadnienia dotyczą zarówno materiałów podatnych na odkształcenia plastyczne, jak stopy aluminium, jak i materiałów trudno-odkształcalnych, jak tytan czy stal austenityczna, a także materiałów utwardzanych wydzieleniowo czy materiałów proszkowych. W pracy opisane są oryginalne technologie umożliwiające wytwarzanie z materiałów o silnie rozdrobnionej mikrostrukturze, gotowych wyrobów takich jak elementy złączne o wysokiej wytrzymałości, czy niezwykle trwałe elektrody do procesu zgrzewania punktowego. Wyroby te są obecnie wprowadzane na rynek.